Artykuły o szkodnikach drewna

Polecamy artykuły o szkodnikach drewna (ksylofagach). Artykuły pochodzą z kopalni wiedzy o szkodnikach.

Przegląd szkodników drewna – spuszczel

Autor artykułu: prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, SGGW

Spuszczel pospolity lubi miejsca nasłonecznione i ciepłe, dlatego chętnie zasiedla strychy, dachy i południowe ściany drewnianych budynków. Wybiera drewniane domy młodsze niż 10 lat. Najczęściej źródłem infekcji są pobliskie porażone zabudowania drewniane. W Europie spuszczel jest najgroźniejszym szkodnikiem budowli drewnianych (konstrukcje dachowe), słupów trakcji elektrycznej i ogrodzeniowych, pali mostowych i portowych, przesuszonych elementów wyposażenia domostw. Jego larwy porażają materiał drewniany przez wiele lat, powodując znaczne szkody…

Larwa spuszczela pospolitego

Zwalczanie drewnojadów – metody tradycyjne

Autor artykułu: prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, SGGW

Zabieg fumigacji wykonuje się wówczas, jeśli w obiekcie stwierdzono liczną i aktywną populację szkodnika, grożącą zniszczeniem obiektu. Gazowanie bez uprzedniego usunięcia części powietrza (podciśnienie) jest czasochłonne, jednak metodą tą mogą być gazowane pod folią nawet budowle drewniane…

Fumigacja domu

Zwalczanie szkodników drewna mikrofalami

Autor artykułu: mgr Marcin Zacharenko, Carsekt

Powszechnie wiadomo, że ksylofagiczne owady giną wewnątrz drewna w temperaturze z przedziału 55 – 56 stopni Celcjusza ( norma ISPM15). Działanie metody mikrofalowej polega na ogrzewaniu masy drewna, prowadząc do śmierci szkodnika w hipertermii, nie wpływając przy tym w żaden sposób na drewno i otoczenie. W przeciwieństwie do standardowej obróbki termicznej, jej innowacyjność wynika z faktu, że w rzeczywistości działa ona bezpośrednio w leczonym materiale, nie ogrzewając powietrza…

System Saurus - zwalczanie szkodników drewna mikrofalami

Przegląd szkodników drewna – kołatkowate

Autor artykułu: prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, SGGW

W Europie Zachodniej od dawna występował plagowo i przyczynił się do wielkich szkód w muzealnictwie i zniszczył wiele drewnianych elementów zabytkowych budowli (Westminster, Wersal) i przedmiotów (rzeźby, ramy obrazów). Nadal jest jednym z najgroźniejszych szkodników zabytków drewnianych, a w szczególności konstrukcji dachowych. Na północy naszego kraju niszczy drewno budowli pochodzących z przełomu XIX i XX wieku oraz starszych, zaś na południu zasiedla młodsze drewno, zaledwie 30-40 letnie…


Polecamy również artykuły: